KVALITNÉ STAVEBNÉ RIEŠENIA PRE VÁŠ DOMOV A CHATU OD FINNLAMELLI

Vo Finnlamelli si môžete do Vášho domova a chaty vybrať z mnohých zovňajškov. U nás nájdete tak ako jednoduché, moderné tak aj tradičné stavebné riešenia. Za zrubový profil si môžete vybrať moderný alebo klasický profil podľa chuti.

Typy rohov sa delia na nový moderný hladký roh, city-roh, alebo tradičný predĺžený roh.

Zo širokej škály profilov vyvinutých vo Finnlamelli môžeme ponúknuť na trh kvalitné a osvedčené zrubové profily a typy rohov, ktoré vydržia generácie.

Informujte sa u nás, ktorý rozmer, typ rohu a profil Vám vieme odporúčať na Vašu stavbu.

TYPY ROHOV

Finnlamelli domy, chaty či saunové domčeky vieme zrealizovať v troch rôznych typoch rohov.

Nový moderný hladký roh

hladky-roh
Tento nový moderný hladký typ rohu je výsledkom vývoja produktov a zrodil sa, ako jedinečné riešenie. Hodí sa najmä na moderné a čisté krivky architektúry domov. Tento typ rohu je chránený patentom a je právne registrovaný medzi úžitkovými vzormi.

Roh je bez viditeľných zakončení zrubu a je prekrytý krycou rohovou doskou. Na domoch s hladkými rohmi nevyčnievajú žiadne zrubové zakončenia a špáry prebiehajú v jednej rovine na všetkých stenách.

Táto konštrukcia spočíva celá na vynovenom klinovom spoji. Klinový spoj je výskumom overený, ako veľmi silná a tesná konštrukcia.

Nová konštrukcia sa najviac hodí k novému zrubovému profilu Finnlamelli s tenkou špárou. Na tento typ používame ako materiál, ktorý sa najviac hodí, perleťovo trblietavý smrek.

City-roh

city-roh
City-roh sa líši od známeho tradičného rohu tým, že rohové zakončenia vyčnievajú len niekoľko centimetrov za roh a tie prekrývame. Prispôsobenou krycou doskou dosiahneme funkčné a atraktívne riešenie pre tento detail. City-roh môže klásť dôraz tiež na farebné ladenie domu. City-roh sa hodí taktiež do mestskej zástavby, ako aj na vidiek.

Tradičný predĺžený roh

tradicny-roh
Tento typ rohu je všeobecne známy a je súčasťou fínskeho národného dedičstva. Zrubové zakončenia steny alebo spojov vyčnievajú cez roh tak, že krása zrubu a tradičná konštrukcia zostáva viditeľná. Tento typ rohu je dobrá voľba pre idylické priestorné dvory a miesta na pobreží pre voľný čas.

Rodinný dom Marja 125 v rôznych prevedeniach typov rohov:

marija-moderny
Moderný hladký roh

marija-city
City-roh

marija-tradicny
Tradičný roh

Nový moderný tenkošpárový zrubový profil si už môžete vybrať!

Ku klasickému zrubovému profilu si už môžete vybrať ku všetkým modelom aj nový tenkošpárový moderný profil!

MODERNÝ zrubový profil

Nový moderný zrubový profil vyhovuje moderným a jednoduchým líniám architektúry a hodí sa na dynamické a veľké povrchy stien.

moderny-zrub

moderny-zrub2

KLASICKÝ zrubový profil

Klasický zrubový profil sa hodí najviac na tradičné typy  domov.

klasicky-zrub2

klasicky-zrub

Široký výber vo FINNLAMELLI

V lepených profiloch používame len starostlivo vyberané rezivo z borovíc, alebo smrekov, ktoré rástli v chladnom podnebí pomaly a tak nadobudli väčšiu hustotu resp. pevnosť.

Profily režeme a spájame tak, že najpevnejšia časť dreva zostáva na povrchu.

Preto je lepený zrub odolnejší voči zmenám počasia než je guľatinový alebo okresaný zrub. Prirodzené sadanie zrubu v prípade lepeného zrubu je zanedbateľné.

Výhody masívneho zrubu

Výhodami masívneho zrubu sú okrem zovňajšku okrem iného aj to, že postavením vzníká ihneď hotová stena, pretože nie je potrebné ju izolovať. Stena masívneho zrubu je rovnako zvnútra aj zvonku z čistého dreva, a to vytvára najmä vo vnútri jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru. Masívnym zrubom dosiahneme dobré vnútorné ovzdušie a ako stavebný materiál, je ekologický a energeticky úsponý.

Najčastejšie používaným materiálom našich domov je smrekové drevo

Najväčší podiel našej výroby je zo smrekového dreva, ktorého perleťovo trblietavý povrch zosáva svetlým a časom nestmavne tak, ako tradičné borovicové drevo. Tiež je v smrekovom dreve menej sukov v porovnaní s borovicovým drevom.

Smrek je najlepší stavebný materiál aj z pohľadu odolnosti voči vlhkosti, pretože jeho vlákna sú rovnaké, ako borovicové vlákna.

profily

Masívne zrubové profily

Masívne zrubové profily 180 — 270 x 260 sa hodia na rodinné domy alebo iné väčšie stavby. Väčšinou nepotrebujú prídavnú izoláciu.

Odporúčaný zrubový profil je 202 x 260 mm.

Najväčší zrubový profil je o rozmeroch 270 x 260 mm. Aj keď hrúbka profilu narástla, jeho tvar si zachoval správne proporcie.

profil1 profil2 profil3 profil4

180×260                                              202×260                                            240×260                                       270×260

Prídavná izolácia ako možnosť

V prípade záujmu si môžete vybrať aj dvojitú konštrukciu. Vo Fínsku sa konštrukcie izolujú často drevenou vlákninou, ktorá umožňuje stenám dýchať. Izoláciu dávame z vnútornej strany steny a zakryjeme dreveným opanelovaním, alebo iným povrchom podľa vlastného výberu. Prídavnú izoláciu môžeme použiť tiež z vonkajšej strany, keď chceme zachovať zrub z vnútornej strany domu.
Prídavná izolácia môže byť určená aj územným zákonom. Z pohľadu ceny, je dvojitá konštrukcia lacnejšia, ale v konečnom dôsledku sa rozdiel vyrovná, keď prirátame izolácie a prácu. Či už staviate z masívneho zrubu, alebo z dvojitej konštrukcie, dosiahnete ekologický, teplý a odolný drevený dom, ktorý si svoju hodnotu zachová po generácie.